Premiéra Porsche 911 Dakar

Je to pocta prvému celkovému víťazstvu Porsche v rely Paríž-Dakar.

Ide o terénne Porsche, ktoré zvládne „ambicióznu jazdu v teréne“ rýchlosťou 170 km/h.

Je ním nové Porsche 911 Dakar, ktorého sa vyrobí len 2 500 exemplárov a stojí niečo vyše 2,5 milióna SEK.

Písal sa rok 1984, keď Porsche získalo prvé celkové víťazstvo v rely Paríž-Dakar. Bolo to tiež prvýkrát, čo 911 dostala pohon všetkých štyroch kolies.

Otočte čas o 38 rokov dopredu a vymeňte kontinenty v prospech autosalónu počas autosalónu v Los Angeles a my sme v exkluzívnej pocte tomuto počinu. Vo štvrtok večer švédskeho času sa predstavilo terénne monštrum Porsche 911 Dakar, ktoré dáva novú ozvenu klasickému víťaznému autu.

Maximálna rýchlosť: 240 km/h

To, čo by sa malo najskôr zdvihnúť na povrch, je práve svetlá výška. V Porsche 911 Dakar je o 50 mm vyšší ako v 911 Carrera so športovým podvozkom. Potom sa dá pomocou vzduchového systému zdvihnúť o ďalších 30 mm. A nie sú tam žiadne nízke rýchlosti, ktoré sa v teréne sľubujú. Podľa Porsche sa dá 911 Dakar použiť na „ambicióznu jazdu v teréne“ do rýchlosti 170 km/h. Ak idete rýchlejšie, auto sa automaticky zníži do normálnej výšky.

Auto má špeciálne vyrobené pneumatiky od Pirelli (Scorpion All Terrain Plus), ktoré by so svojím 9 mm dezénom a zosilnenými bočnicami mali odolať značnému odporu. Maximálna rýchlosť je však najmä kvôli pneumatikám obmedzená na 240 km/h.

480 koní

Podľa Porsche je toto terénne vozidlo rovnako dynamické na piesku ako na asfalte Nürburgringu. Umožňuje to okrem iného fakt, že motor je spojený s osemstupňovou skriňou PDK a systémom pohonu všetkých štyroch kolies. Sériovú výbavu tvorí aj systém aktívneho proti prevráteniu (PDCC), riadenie zadnej nápravy a držiaky motora z 911 GT3.

V aute sú k dispozícii dve nové nastavenia jazdy. „Rallye“ je optimalizovaná pre voľné a nerovné povrchy, kde je väčšia časť výkonu distribuovaná na zadné kolesá. „Offroad“ je navrhnutý pre maximálnu priľnavosť v ťažkom teréne a svetlá výška sa tu zvyšuje automaticky.

Vyrobené pre rally

Napriek tomu existuje všetko, čo je potrebné na súťaž s modelom 911 Dakar v rely. Aspoň s možnosťou príznačne nazvanou „Rally design package“.

Strešný nosič unesie 42 kíl. Dajú sa tam naložiť trecie dosky, skladacie lopaty, kanvy na vodu a ďalšie vybavenie pre rally. Voliteľne je k dispozícii aj 12-voltová zásuvka pre reflektory na streche a strešný stan.

Celková hmotnosť je 1 605 kilogramov, čo je pre porovnanie o desať kilogramov viac ako pri 911 Carrera 4 GTS. Bolo to možné vďaka ľahkému sklu, ľahkej batérii a v neposlednom rade absencii zadného sedadla. Spotreba paliva pri zmiešanej jazde je 11,3 l/100 km a emisie CO2 pri zmiešanej jazde sú podľa WLTP 256 g/km.

Napriek tomu je to skvelé auto, ktoré Porsche vyrobilo. Je však skutočne exkluzívny a nie veľmi lacný.

Porsche 911 Dakar vyrobí len 2 500 exemplárov. Od dnešného dňa sa dá objednať a švédske ceny začínajú na 2 480 000 SEK. Táto možnosť, ktorá bola spomenutá predtým, Rally Design Package, potom stojí ďalších zhruba 230 000 riksdalerov.

Leave a Comment