Rimac Nevera prekonal nový svetový rekord

To je nový rekord najvyššej rýchlosti pre elektromobil, ktorý vytvoril chorvátsky superšportiak Rimac Nevera.

– Je to pre mňa emotívny zážitok, hovorí Miroslav Zrnčević, ktorý sedel za volantom.

Bytbil už dávnejšie informoval o chorvátskom výrobcovi elektromobilov Rimac a jeho monster car Nevera. Okrem iného Rimac Nemera minulé leto deklasoval Ferrari SF90 Stradale, keď sa obaja postavili proti sebe v pretekoch dragsterov.

Odvtedy sa Rimera môže pochváliť rekordom ako najrýchlejší sériový elektromobil, ktorý prejde anglickú štvrť míľu (402 metrov) za 8,582 sekundy. A teraz Chorváti prekonali aj rekord najvyššej rýchlosti a môžu sa tak vyhlásiť za najrýchlejšie sériovo vyrábané elektrické auto na svete (pozri vo videoprehrávači vyššie).

Pomenovaný po búrke

Jazda sa uskutočnila na Automotive Testing Papenburg v Nemecku a nový rekord je 412 km/h (256 mph).

– Jazdím na Nevere odkedy sa jej kolesá začali otáčať. Je to pre mňa skutočne emotívny zážitok, hovorí Miroslav Zrnčević, testovací manažér a vývojový jazdec v Rimac, ktorý sedel za volantom, keď bol prekonaný svetový rekord.

Samotný názov, Nemera, pochádza z fenoménu počasia. Chorváti tak nazývajú náhle búrky, ktoré sa môžu v lete vyskytnúť v Stredozemnom mori pri pobreží Chorvátska.

1 914 koní

Rimac Nevera má výkon 1 914 koní, krútiaci moment 2 360 Nm a váži 2 150 kilogramov. Má tiež pomerne šťavnatú cenovku presahujúcu 20 miliónov SEK.

Za zmienku stojí, že zákazníci, ktorí si kúpia Rimac Nevera sami, nebudú môcť dosiahnuť tieto svetové rekordy. Konkrétne má maximálnu povolenú rýchlosť 352 km/h, ktorú možno odstrániť iba pri „špeciálnych zákazníckych akciách s podporou tímu Rimac za kontrolovaných podmienok“.

Leave a Comment