Tu je nová Toyota Prius

Ak je však plug-in hybrid z hľadiska dizajnu trochu hanblivejší ako jeho predchodca, väčšiu dôveru nájdete inde:

Celkovo dodáva 223 koní a elektrický dojazd by sa mal zvýšiť o 50 percent.

V stredu v noci mala premiéru piata generácia Toyoty Prius, európska premiéra bude nasledovať 5. decembra. Odkaz, ktorý siaha až do roku 1997, teraz pokračuje „najúčinnejším modelom Prius všetkých čias“, uvádza sa Samotní Japonci.

Na európsky trh prichádza nová Toyota Prius výhradne ako plug-in hybrid. Je postavený na platforme TNGAC druhej generácie a má lítiovú batériu s kapacitou 13,6 kWh. Cieľom Toyoty je, aby sa väčšina každodenných ciest dala absolvovať na elektrický pohon a podľa tlačovej správy je dojazd o 50 percent dlhší ako pri súčasnej generácii Priusu. Zatiaľ však nie sú špecifikované žiadne presné čísla.

Poskytuje výkon 233 koní

Presnejšie čísla sa ale nachádzajú v motoroch – a tu sa približuje k podstatne väčšiemu výkonu.

Nový benzínový motor 2.0 dáva výkon 148 koní (111 kW) a elektromotor 160 koní (120 kW). Spolu dodajú výkon 223 koní (164 kW). To je porovnateľné so 122 konskými silami v súčasnej plug-in verzii.

Ako rýchlo bude nový Prius robiť 0-100 km/h, zatiaľ nie je jasné.

Nový dizajn

Z hľadiska dizajnu je tu viacero odklonov od predtým zabehnutých ciest. Predtým zbytočné tvary a línie boli vyrezané, aby nový Prius pôsobil športovejšie a zdržanlivejšie. Nový Prius meria o 50 milimetrov dlhší medzi nápravami kolies a je o 22 milimetrov širší. No zároveň je o 46 milimetrov kratší na dĺžku a o 50 milimetrov na výšku ako súčasná generácia.

Vo vnútri sa pred vodičom nachádza digitálny prístrojový panel so sedempalcovou obrazovkou. Interiér vo všeobecnosti možno označiť za decentnejší ako doteraz. Výroba novej Toyoty Prius sa začne v decembri a dodávky do Európy sú plánované na začiatok budúceho roka. Zatiaľ neexistujú žiadne švédske ceny.

Leave a Comment