Októbru dominovali nabíjateľné autá

Elektromobily si už druhý mesiac po sebe pripísali viac nových registrácií ako benzínové a naftové autá dohromady.

Počet nových elektromobilov sa teraz oproti minulému roku zvýšil o 57 percent a dobíjateľné autá tvoria takmer osem percent švédskeho vozového parku osobných áut.

A najpredávanejší elektromobil v októbri? Volvo XC40 – v špičkovom štýle.

Štatistiky priemyselnej organizácie Mobility Sweden týkajúce sa novoregistrovaných áut počas októbra vynikajú.

Zaevidovaných bolo 22 383 nových osobných áut, čo je približne o dvanásť percent viac ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Navyše láme trend pre rok 2022, keď sa registrácie osobných áut vo všeobecnosti znížili o desať percent.

Jedna časť, ktorá bola konzistentná, je však pokrok v oblasti dobíjacích automobilov vo Švédsku. Tieto elektromobily a plug-in hybridy predstavovali o niečo viac ako polovicu všetkých nových registrácií v tomto roku a v októbri sa toto číslo zvýšilo na niečo vyše 59 percent.

Ak opäť porovnáte s minuloročnými štatistikami, počet nových elektromobilov sa tento rok zvýšil o 57 percent.

– Aby elektrifikácia a zelený prechod pokračovali, nová vláda musí dať priemyslu a spotrebiteľom nástroje dlhodobej kontroly podobné Bonus-malus. Nabíjacia infraštruktúra sa tiež musí výrazne rozšíriť, hovorí Sofia Linder, hlavná ekonómka Mobility Sweden, v tlačovej správe.

Dominancia Volva

Medzi elektromobilmi bol v októbri nový víťaz.

Po tom, čo bol Volkswagen ID.4 najviac registrovaným elektromobilom tri mesiace po sebe, Volvo XC40 sa namiesto toho stalo v októbri najpredávanejším elektromobilom. A to v nadštandardnom štýle. Celkovo bolo zaregistrovaných 1 127 XC40 oproti 618 ID.4. Tretia na zozname elektromobilov bola v októbri Kia Niro EV so 463 registráciami.

Medzi plug-in hybridmi sa presadilo aj Volvo. Prihlásených bolo 1 227 XC60. Druhé a tretie na zozname boli Volvo S/V60 a Kia Sportage s 366 a 323 registráciami.

Leave a Comment