Praga Bohema – hyperauto, ktoré ide proti srsti

Takmer z ničoho nič sa teraz objavuje nový hypercar z Českej republiky.

Praga Bohema s hmotnosťou 982 kíl poháňa V6 z Nissanu GT-R a čoskoro sa začne presadzovať na tratiach aj cestách.

Praga je možno najstaršia značka áut, o ktorej ste nikdy nepočuli. Vznikla pred 115 rokmi v českej metropole Prahe.

Za tie roky vyrobili všetko od motoriek a lietadiel až po motokáry. Pred dvanástimi rokmi začali vyrábať aj pretekárske autá.

A teraz, takmer ako blesk z jasného neba, predstavujú svoj hypercar Praga Bohema. Inšpiráciou vraj prišiel pretekár Romain Grosjean, ktorý je dlhodobo ambasádorom Pragy. Vyzval Čechov, aby vyvinuli hypercar pre dvoch ľudí, ktorý by mal byť schopný poskytnúť jedinečný zážitok z jazdy na pretekárskych okruhoch aj na bežných cestách.

Výsledkom je Praga Bohema – a je to hypercar, ktorý vyniká v dnešnej klíme.

Jedna konská sila na 1,4 kilogramu

Iní výrobcovia hrdo predvádzajú svoje elektrifikované kvičanie na montážnych linkách. Rimac Nevera a Pininfarina Battista sa minulý týždeň stali najrýchlejšími sériovo vyrábanými elektromobilmi na svete rôznymi spôsobmi.

Ale Praga Bohema nie je elektrifikovaný príbeh.

Pod kapotou hučí 3,8-litrový twin-turbo V6 motor z Nissanu GT-R. Motor bol prevezený z Japonska do Anglicka na úpravu a následne zaslaný do Českej republiky v menšej verzii, aby sa zmestil o niečo nižšie do hypercaru Praga.

Pre výkon auta je však podľa nich dôležitejšia hmotnosť. Po rozsiahlych prácach, kde sa okrem iného snažili použiť čo najviac uhlíkových vlákien, zliatin horčíka a titánu, pristane celková hmotnosť auta iba 982 kilogramov.

Auto poskytuje výkon 700 koní a krútiaci moment 725 Nm. Podľa ich vlastných prepočtov pripadá na 1,4 kila jedna konská sila, čo však priamo pre kone neplatí.

Klasické meranie 0-100 km/h beží za 2,3 sekundy a auto má maximálnu rýchlosť 299 km/h, čo je najvyššia realistická rýchlosť, akú môžete dosiahnuť na väčšine pretekárskych okruhov, hovorí Praga.

Vyrobené v 89 kópiách

Praga Bohema je teda vyrobená tak, aby sa dala jazdiť ako na trati, tak aj na bežných cestách. Zdá sa však, že na cestách to nie je obzvlášť bežné.

Vyrobí sa v 89 kópiách. A áno, cenovka je taká, aká je.

Bohema stojí od 1,31 milióna dolárov, čo zodpovedá zhruba 13,7 milióna korún.

Výroba sa má spustiť v druhej polovici roku 2023 a nádejou je postaviť 20 Praga Bohema ročne.

Leave a Comment