Saudská Arábia uvádza na trh značku elektromobilov

Foxconn, najväčší svetový výrobca elektroniky, rozbehne spolu so saudskoarabským štátnym investičným fondom PIF výrobu elektromobilov.

Ceer, ako sa bude značka elektromobilov volať, bude pokusom o diverzifikáciu ekonomiky krajiny závislej od ropy.

V roku 2025 sa majú začať dodávky SUV a sedanov.

O Saudskej Arábii sa hovorí predovšetkým ako o ropnej krajine. Ale národ pracuje na budúcnosti, kde by bol menej závislý od ropy – a to nás privádza k uvedeniu značky elektrických áut v krajine: Ceer.

Za investíciou stojí saudskoarabský štátny investičný fond PIF (Public Investment Fund), ktorý mal ešte na jar aktíva viac ako 580 miliárd dolárov, a Foxconn. Posledná taiwanská spoločnosť je najväčším svetovým výrobcom elektroniky a pomôže Saudským Arabom s výrobným know-how. Na výrobu svojich áut bude licencovať komponenty od BMW.

Ceer bude vyvíjať SUV a sedany pre masový trh. Určené budú najmä pre severnú Afriku a Blízky východ, no v budúcnosti môžu byť relevantné aj iné trhy. Cieľom je, aby dodávky začali niekedy v roku 2025.

– Saudská Arábia buduje nielen novú značku automobilov, ale uvádzame do života aj nový priemysel a nový ekosystém, ktorý priťahuje medzinárodných aj miestnych investorov, vytvára pracovné príležitosti, umožňuje súkromný sektor a prispieva k zvýšeniu HDP Saudskej Arábie. v nasledujúcom desaťročí, hovorí saudskoarabský premiér Mohammad bin Salmán vo vyhlásení na Ceerovej webovej stránke.

Nebude to prvýkrát, čo PIF vstúpi na trh s elektromobilmi. Investičný fond už predtým investoval do americkej automobilky Lucid Motors a vlastní v tejto spoločnosti vyše 61 percent akcií. V pláne je aj to, že Lucid postaví v Saudskej Arábii továreň, ktorá bude vyrábať elektromobily.

Leave a Comment