Tu je Volvo EX90: „Nová éra“

Sedemmiestne plne elektrické SUV, ktoré kladie bezpečnosť na prvé miesto.

Volvo EX90, auto, ktoré nahradí XC90, je tu.

A dá sa objednať už teraz – za viac ako milión korún.

V Kungsträdgårdene sa zišlo novinárske zhromaždenie z celého sveta – a v stredu popoludní sa na YouTube zhromaždilo niečo viac ako 20 000 ľudí na odhalení Volva EX90. Nanešťastie pre Volvá to nebol bezchybný štart, keďže zvuk z hudobného počinu nebolo počuť.

Nakoniec však odzneli melódie z Queen’s „Don’t stop me now“ – a počas predstavovania novej vlajkovej lode Volva sa už žiadne zastávky nekonali.

Jim Rowan, generálny riaditeľ spoločnosti Volvo, nesúhlasil.

– Toto nie je len spustenie nového Volva, ale aj nová éra.

Bezpečnosť predovšetkým

Volvo EX90 je sedemmiestne plne elektrické SUV s vyššou úrovňou bezpečnosti ako v ktoromkoľvek inom Volve. Ako už Bytbil informoval, má neviditeľný bezpečnostný štít, ktorý umožňuje snímacia technológia zvonka aj zvnútra. Ide o senzory, ako sú kamery, radar a lidar, ktoré sú pripojené k základnému počítaču automobilu, kde Nvidia Drive prevádzkuje patentovaný softvér Volvo, ktorý vytvára 360-stupňový pohľad na svet v reálnom čase. Lidar auta musí vidieť predmety vzdialené niekoľko sto metrov.

Dokonca aj vo vnútri vozidla snímajú špeciálne senzory a kamery koncentráciu v pohľade vodiča prostredníctvom patentovaných algoritmov. Miernym odporom vo volante by malo byť auto schopné varovať vodiča v počiatočnej polohe a potom so zvýšenou silou. A ak by vodič počas jazdy zaspal alebo by mu prišlo zle, EX90 je navrhnutý tak, aby bezpečne zastavil na kraji cesty – a privolal pomoc.

0-100 km/h za 4,9 sekundy

EX90 je prvý model postavený od základov na úplne novej platforme elektromobilu Volvo SPA2 a ponúka sa s dvomi rôznymi možnosťami pohonu. Oba majú pohon všetkých štyroch kolies s dvoma elektromotormi pre predný a zadný pohon.

Základná verzia, ktorá je pôvodne dostupnou verziou, sa nazýva EX90 Twin motor. Vo vnútri má 300 kW (408 k) a 770 newtonmetrov. Toto vydanie zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,9 sekundy.

Twin Motor Performance je najvyššia možnosť a tu je celkový výkon 380 kW (517 k) a 910 newtonmetrov pri maximálnom krútiacom momente. Z 0 na 100 km/h je o jednu sekundu rýchlejší (4,9 sekundy). Obe verzie sú obmedzené na maximálnu rýchlosť 180 km/h.

Dosah až 60 míľ

Batéria má kapacitu 111 kWh brutto a 107 kWh netto, rovnako ako v Polestar 3. Podľa spoločnosti Volvo by ste podľa WLTP mali byť schopní prejsť až 60 míľ na jedno nabitie. Auto sa pri rýchlonabíjaní s maximálnym výkonom 250 kW nabije z 10 na 80 percent za menej ako 30 minút.

Volvo EX90 má aj obojsmerné nabíjanie (V2G) a dá sa napríklad použiť ako zdroj energie pre domácnosť alebo nabiť iný elektromobil.

Veľa sa tlačí aj na recyklovaný materiál. V číslach hovoríme o 15 percentách recyklovanej ocele, 25 percentách recyklovaného hliníka a 48 kilogramoch recyklovaných plastov a materiálov na bio báze, čo by malo zodpovedať približne 15 percentám plastov použitých v aute.

Cena: viac ako 1 milión

Je to veľké auto. So svojou dĺžkou vyše päť metrov (503,7 cm) je asi o decimeter dlhší ako XC90. Šírka meria 197,4 cm a výška je 174,7 cm. Celkovo váži 2,8 tony.

Predaj Volva EX90 sa začína s okamžitou platnosťou, dnes, 9. novembra. Vo Švédsku bude auto stáť od 1 085 000 SEK – alebo 14 995 SEK mesačne za predplatné, ktoré zahŕňa servis, údržbu, poistenie a ďalšie.

Leave a Comment