Tu je najobľúbenejšia farba auta

Švédska dopravná agentúra odhalila, ktorá farba auta je medzi Švédmi najobľúbenejšia. Trend je jasný – farebných áut ubúda a neutrálnych farieb pribúda.

Farba auta môže byť súčasťou identity, alebo to môže byť len farba. Aká je však v skutočnosti najbežnejšia farba osobných áut v krajine?

Švédska dopravná agentúra ukázala štatistiky o tom, ktoré farby áut sú najobľúbenejšie a ktoré nie sú také bežné. Celkovo sa zozbierali údaje o 6,3 milióna osobných automobilov vo Švédsku. Celkovo je v registri 24 rôznych farebných možností. Najobľúbenejšia farba snáď nebola až tak nečakane biela. V evidencii cestnej premávky je vyše 1,1 milióna bielych áut, čo predstavuje 17,8 percenta z celkového počtu.

„Farebných“ farieb áut ubúda

Čierna a šedá boli druhou a treťou najobľúbenejšou farbou auta. Fialová však bola najnezvyčajnejšia farba. Túto farbu má len jedno zo šesťsto áut. Obľúbenými farbami nie sú ani tmavohnedá či svetložltá.

Farba, ktorá medzi rokmi 2019 a 2022 klesla najviac, je tmavozelená. Klesajúci je aj ďalší trend, a to, že ubúdajú farebné autá a pribúdajú autá s neutrálnejšími farbami ako biela, čierna a šedá. Existuje jedna výnimka, a to oranžová. Počet áut s touto farbou sa od roku 2019 zvýšil o 16,7 percenta.

Leave a Comment