Ford F-150 Lightning Review 2023

Ford F-150 Lightning je veľkou novinkou. Je to prvý plne elektrický pick-up, ktorý vyšiel na cesty v Kanade a ďalší ho rýchlo nasledujú, od variantov Chevrolet a RAM až po Rivian R1T a GMC Hummer EV, ktoré ešte nie sú dostupné. A hoci má konkurencia viac času na doladenie svojich vzoriek a sledovanie reakcií trhu, niekedy je lepšie byť prvý. A Ford už začína zbierať plody svojho náskoku, pričom objednávky a poradovníky Lightning sa tiahnu až k Mesiacu.

Je ľahké pochopiť, prečo je okolo Lightning taký humbuk a rozruch. Jeho špecifikácie sú dostatočné na to, aby zmenili krajinu a presvedčili súčasných majiteľov nákladných vozidiel, aby preskočili loď na elektrický pohon. Lightning prichádza s dvomi možnosťami batérie, 98 kWh batériou a rozšíreným a drahším 131 kWh variantom. Posledne menovaný je ten, ktorý sme testovali, a poskytuje zdravý výkon 580 koní a neuveriteľný krútiaci moment 775 lb-ft. Áno, to sú úrovne výkonu superauta, ale musíte si tiež uvedomiť, že vzhľadom na hmotnosť všetkej elektroniky váži ohromujúcich 3 130 kg. To je o 500 kg viac ako Range Rover.

Nárokovaný dojazd na štandardnú batériu je 386 km, zatiaľ čo rozšírená batéria dostane 483 km, čo by malo byť viac než dosť pre bežného a ľahkého majiteľa nákladného vozidla. Vidíte, nákladné autá sa bežne používajú ako pracovné kone a ako pracovné zariadenia – menej ako bežné dopravné prostriedky alebo trofeje v garáži. Sú to automobilové nástroje, ktoré sú nevyhnutné pre prácu a živobytie, takže driving range je kľúčový.

Náš test predĺženej batérie v kanadskej zime pri nule Celzia priniesol len 350 km na plné nabitie. V mixe bola aj nejaká diaľničná jazda (asi 120 km), ktorá notoricky žerie dojazd. Celý čas sme mali zapnutý aj vyhrievaný volant a sedadlá a teplotu v kabíne nastavenú na 20 stupňov Celzia. Všimnite si tiež, že toto je dojazd bez akéhokoľvek ťahania alebo ťahania, ktoré by sa na dosah ešte viac rozbili.

Doprajme mu teda bezpečný výnos 350 km za akýchkoľvek poveternostných podmienok, čo pravdepodobne nestačí na uspokojenie potrieb mnohých pracantov, ktorí sú na ceste osem hodín denne, ťahajú a odťahujú na stavebný dvor alebo do domu klienta. Teda pokiaľ nemajú pohodlný prístup k rýchlonabíjacej stanici a sieti, ale vieme, aké zlé je to v Kanade, nehovoriac o oblasti Greater Toronto. Keď nájdeme rýchlonabíjaciu stanicu, je pravdepodobné, že sa aj tak používajú, sú pokazené alebo nefungujú.

Použitie a počet najazdených kilometrov sa budú líšiť od osoby k osobe a životaschopnosť Lightning skutočne závisí od vášho konkrétneho prípadu, ale veríme, že ide skôr o bežné nákladné vozidlo na obmedzené dochádzanie a nočné nabíjanie doma. Relatívne aj keď vo veľkej schéme nákladných vozidiel a elektrických vozidiel je Lightning veľkým krokom vpred, pokiaľ ide o pokrok v oblasti batérie, a dokonca aj 350 km dojazdu v reálnom svete je fenomenálnych – Porsche Taycan 4S v podobných poveternostných podmienkach dokáže zvládnuť iba 280 km.

A ak sa snažíte znížiť svoju uhlíkovú stopu, nákladný automobil, do ktorého sa zmestí matrac na lôžko kufra, je užitočným doplnkom garážovej stajne a s nulovými emisiami je ešte príťažlivejší. Za Lightning však zaplatíte slušnú prémiu, aj keď ho môžete získať za MSRP. Začína na 79 000 dolároch za základný model XLT a začína na 121 000 dolároch za Platinum, ktorý sme testovali. Keď sa však pozriete na strašnú spotrebu paliva štandardného nákladného vozidla poháňaného benzínom (do toho a zasmejte sa smädu nášho Raptora), každý ušetrený cent je dobrý pre ego a životné prostredie.

Lightning má jemnú vonkajšiu premenu zo štandardného F-150, ale jeho pôvod EV má mnoho prezradí, ako napríklad očividné označenie Lightning, bočný kryt nabíjacieho portu a svetelná lišta LED, ktorá sa tiahne po celej šírke prednej časti. je to jedinečný svetelný podpis za denného svetla aj v noci.

Odklopte elektricky ovládanú prednú kapotu a nenájdete kryt motora, ale dostatočne veľký kus, aby sa doň zmestili skrinky s náradím a kufre. Nechýbajú dokonca ani USB (B a C) zástrčky, externé svetlá, háčiky a naša obľúbená funkcia, únikové tlačidlo, pre prípad, že by sa vo vnútri niekto náhodou zamkol. Nie je to ideálne nákladné auto pre narkomany. To isté platí aj pre zadné lôžko kufra – je elektricky ovládané s elektrickými zásuvkami, zástrčkami a výsuvným schodíkom na uľahčenie nastupovania a vystupovania. Všade okolo vozidla je celkovo 11 napájacích zásuviek – pomyslite, koľko PS5 by ste mohli pripojiť – LAN párty niekto?

Interiér zostáva rovnaký ako pri bežnom F-150 – nie sú tu žiadne luxusné vychytávky ani ambientné osvetlenie ako ostatné šesťciferné elektromobily, na ktorých sme nedávno jazdili. Namiesto toho ide o úžitkovú, odolnú a praktickú kabínu naplnenú množstvom úložných boxov, vertikálne orientovanou dotykovou obrazovkou na ovládanie každej funkcie vozidla a dokonca aj rozkladacím pracovným stolom, kam si odložíte notebook alebo si len tak vezmete so sebou. Je to poklad kutilov a má kvalitu konštrukcie

Tentoraz vyzerá oveľa lepšie, s menším počtom voľných panelov a lepšou celkovou pevnosťou pri strihu a povrchovej úprave.

Lightning nejazdí ako žiadne nákladné auto, aké sme kedy zažili.

Zošliapnite plynový pedál a zdvihák (žiadna hračka) je obrovský, hmatateľný a tiež okamžitý. Toto ťažké zariadenie zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy s nulovým oneskorením. Každý z týchto 580 koní je dobre využitý a pri predbiehaní je zábavné utierať podlahu autami polovičnej veľkosti. Nie je to zlé na najťažšie auto, aké sme kedy jazdili, s hmotnosťou 3 130 kg.

A pocit rýchlosti je tiež desivý. Napriek tomu, že je rýchly, nevydáva takmer nulový hluk – žiadne vibrácie vesmírnej lode ani falošné zvukové víry. Pridajte k tomu vynikajúcu izoláciu proti vetru a pneumatikám a dovolíme si povedať, že F-150 je jeden pokojný cestný krížnik. Samozrejme, môžete pridať hluk pohonu, ak sa tak rozhodnete cez menu auta, a počas jazdy môžete aktivovať jazdu jedným pedálom, čo vám umožní jazdiť len s plynovým pedálom. Uvoľnením pedálu sa aktivuje brzdenie. Bohužiaľ, nie sú k dispozícii žiadne silné stránky regenerácie – je buď zapnutá alebo vypnutá.

Vďaka nezávislému prednému a zadnému zaveseniu jazdí Lightning veľmi dobre na hladkých cestách, absorbuje väčšinu menších nárazov, ale nezdá sa, že by neutralizoval väčšie nerovnosti – zmierni ich, ale stále cítite, že tlmiče klesajú. Na krátku sekundu sa prejavuje typické chvenie karosérie na ráme, až kým sa všetky štyri kolesá neusadia späť na zem.

Vďaka batériám umiestneným blízko podlahy sa nízke ťažisko Lightningu oplatí pri ovládaní a nakláňanie karosérie je pekne pod kontrolou, vďaka čomu sa cíti bezpečne a uzemnene aj pri zatáčaní pri vyšších rýchlostiach. Riadenie je rýchle a prirodzené, čo predku ešte viac dodáva pocit agility. Úprimne povedané, Lightning jazdí a riadi ako konvenčné nákladné auto alebo väčšie SUV, takže nie je potrebné sa učiť. Parkovanie môže byť ťažkopádne v úzkych mestských uliciach kvôli jeho obrovskej veľkosti, ale armáda kamier a senzorov zaistí, že každý panel zostane bez škrabancov.

Ford F-150 je už roky najpredávanejším vozidlom v Kanade a hoci jeho prechod na elektrický pohon môže znieť skľučujúco, Ford vie, že ako najlepší pes kladie základy na ďalšie desaťročie. Aj keď 350 km dojazdu v reálnom svete nemusí uspokojiť potreby mnohých pracovných povinností, Lightning je napriek tomu nákladný automobil, ktorý mení hru a prichádza na trh v správnom čase a mal by stačiť na to, aby presvedčil hŕstku majiteľov príležitostných alebo ľahkých nákladných vozidiel. skočiť loď do mobility s nulovými emisiami.

Leave a Comment