Recenzia SUV Mercedes-Benz EQS 580 2023

Plne elektrický Mercedes-Benz EQS teraz prichádza v dvoch karosárskych verziách: sedan a SUV. Tu sme recenzovali Sedan a zistili sme, že ide o jednu z najpútavejších prehliadok automobilovej techniky v roku 2022. Teraz testujeme variant SUV, ktorý je v podstate tým istým vozidlom, ale má mierne odlišné proporcie, voliteľných sedem -sedadlá pre cestujúcich, nižší elektrický dojazd a prémia 12 000 USD.

SUV EQS 580 jazdí na rovnakom podvozku a využíva rovnakú batériu ako EQS 580 Sedan. Dojazd sa však zmenšil z 547 km na 459 km. Čo dáva? SUV je pre jedného ťažšie, váži 2 810 kg oproti 2 585 kg sedanu. To je rozdiel 225 kg, ktorý výrazne ovplyvňuje dojazd. Druhým je aerodynamika. Sedan je klzký tvar mydlovej tyčinky, ktorý sa ľahko prerezáva vzduchom, zatiaľ čo SUV stojí oveľa vyššie. Zachováva si hladkú siluetu, ale fyzikálne zákony nie sú také láskavé, čím sa znižuje dojazd a dostáva sa do pozoruhodnej vzdialenosti BMW iX M60 (463 km), Ford Mustang Mach-E (435 km) a Tesla Model Y Performance. (488 km).

Naše testovanie prinieslo dojazd 402 km na plnú batériu, a hoci by sme mohli reálne dosiahnuť oficiálny údaj 459 km, znamenalo by to zníženie používania vyhrievania kabíny, vyhrievaného volantu a masáže a zníženie väčšiny infotainmentu. funkcie a jas obrazovky. Aký má zmysel minúť takmer 200 000 dolárov po zdanení (nezabudnite na novú daň z luxusu navyše k HST) na EQS, ak ide o takú šetrnosť? Očakávali by sme teda 400 km v ktorýkoľvek deň s teplotou 0 stupňov Celzia.

Treba brať do úvahy aj to, koľko sa tam jazdí po diaľnici a mestskú premávku, ktorá by využila tri režimy rekuperačného brzdenia. Jasnou stránkou je, že systém Mercedesu je dostatočne šikovný na to, aby rozobral, čo je potrebné urobiť alebo vypnúť, aby sa maximalizovala účinnosť batérie a ešte viac sa predĺžil dojazd. To všetko je dostupné v ponukách vozidla.

SUV EQS prichádza v dvoch výkonových stupňoch: 450 a 580.

Opäť rovnaké hnacie ústrojenstvo a motory, ale s odlišným softvérovým vyladením. EQS 450 ponúka výkon 335 koní a 590 lb-ft, zatiaľ čo EQS 580 uvoľňuje 516 koní a 632 lb-ft. Čas z 0 na 100 km/h je skrátený o celú 1,4 sekundy, ale rovnako aj cena, rozdiel 22 500 dolárov. Odhadovaný rozsah je rovnaký pre obe.

Testovali sme EQS 580 a zrýchlenie je citeľné a intenzívne.

Aj s takouto značnou pohotovostnou hmotnosťou (má o 160 kg ťažší ako G 63 AMG) EQS ľahko vystrelí do horizontu. Ako väčšina elektrických vozidiel, pocit z rýchlosti sa rýchlo zmenšuje, keď dosiahnete trojciferné čísla, a nie je to preplňovaný V8 z Range Roveru, ale je to blízka náhrada, ktorá nevypúšťa škodlivé plyny do atmosféry. A aj keď smútime nad nevyhnutnou stratou zvukov výfuku V8 a ich charakteristickým kvílením, EQS nás núti pevne veriť, že aj elektrické vozidlá môžu byť zábavné. Chce to len trochu prepojiť mozog a preorientovať naše očakávania.

Pri prudkom brzdení, pri ktorom sa predný nos výrazne nakláňa dopredu, môžete cítiť nejakú tú váhu, ale adaptívne vzduchové pruženie robí maximum, aby udržalo karosériu v rovine. Bočné nakláňanie je obmedzené na minimum, ale EQS sa zameriava skôr na plynulý štýl jazdy ako na jachte, než na udržiavanie kroku s AMG GT R.

Nech je to akokoľvek, plynule variabilný systém pohonu všetkých kolies 4MATIC dokáže rozdeľovať krútiaci moment medzi prednú a zadnú nápravu v akejkoľvek možnej kombinácii, takže bude neustále monitorovať vozovku a podľa potreby sa prispôsobovať pre maximálnu priľnavosť kolies. Môžete cítiť, že keď prejdete EQS cez zákrutu vo vysokej rýchlosti, priškrtíte plyn a necháte systémy pod ním, aby všetko vrhli na vnútorné koleso, aby sa auto otočilo. Dodáva pocit agilnosti celkovej jazde, a hoci vás nikdy nenúti objavovať limity, je pekné vedieť, že EQS sa dobre hodí na danú úlohu, ak by ste niekedy potrebovali rýchlosť.

Riadenie je necitlivé a bez pocitu, ale otáčanie je prirodzenejšie ako u Sedanu, pretože sme sa nezistili, že neustále preháňame naše vstupy. Funkcia riadenia zadných kolies ďalej zvyšuje jeho manévrovateľnosť v malých priestoroch tým, že umožňuje otáčanie zadných kolies až o desať stupňov. Trojbodové zákruty sa menia na dvojbodové zákruty, a to je na také dlhé vozidlo pôsobivé. Brzdový pedál by však mohol dať trochu práce – na zahryznutie potrebuje dosť veľa sily a pedál nie je dostatočne lineárny, aby plynulo moduloval vozidlo. Iné EV ako BMW iX to majú vyladené oveľa lepšie.

SUV EQS sedí približne v rovnakej výške ako Range Rover Sport a ponúka rozsiahle výhľady spredu, do strán a dokonca aj vyššie. Je to oveľa lepšie ako Sedan. Poloha sedenia je vynikajúca a sú tu široké prahy dverí, kde si môžete oprieť ruky. Jedinečný pre SUV je nový off-roadový počinure, ktorý zdvihne vzduchové odpruženie a zmení ladenie hnacieho ústrojenstva tak, aby poskytoval optimálnu priľnavosť a trakciu na menej ako ideálnom teréne. Aj keď pochybujeme, že 99 % vlastníkov niekedy použije tento režim, predpokladáme, že väčšina z nich bude mať z tejto možnosti radosť a nie ju používať. To isté platí pre terénne režimy Range Roveru alebo tri uzávierky diferenciálov Mercedesu G-Wagon – nešťastné prachové zajačiky.

SUV je na pohľad príjemnejšie a pôsobí vizuálne vyváženejšie a súdržnejšie ako SUV. Sú v ňom umiestnené rovnaké vyklápacie kľučky dverí, ktoré zaistia silným ťahom, no zároveň sú pevne prilepené na svojom mieste a nehrká. Na zadnej strane spolujazdca je len jeden nabíjací port, presne tam, kde by bol bežný plynový uzáver. V prednej „mriežke“ sú tiež hviezdy Mercedesu, a hoci predné svetlá nie sú také trblietavé ako u BMW iX alebo i7, v noci nesú svoj vlastný jedinečný a výrazný podpis.

Kabína SUV EQS je hlavnou podívanou

Je to ako byť vo vesmírnej lodi, ako by to opísali mnohí naši pasažieri, v narážke na 56-palcové rozloženie skla zabudovaného v palubnej doske s tromi samostatnými obrazovkami, ktoré sa tiahnu od meradiel vodiča až po displej spolujazdca. Milujeme estetickú prehliadku toho všetkého a dramatický vizuál, ktorý ponúkajú, ale skutočná funkčnosť necháva trochu na stole. Nenazvali by sme to ergonomicky, pretože krivka učenia je strmá. Navigácia v ponukách na nájdenie zamýšľanej funkcie si vyžaduje čas a nie je taká intuitívna ako jednotky v BMW, Tesle alebo Land Roveri. Najlepšie je použiť hlasový príkaz „Hej Mercedes“, ktorý výnimočne dobre rozpozná reč.

Palubná doska je pekne zdobená koženým prešívaním a ambientným osvetlením, ktoré zvýrazňuje ladný a zaoblený dizajn. Ak k tomu pridáme kožu Biscaya Blue a Neva Grey zladenú s drevom z orecha, ktoré Mercedes nazýva Ship’s Deck, je jasné, že vedia, ako zariadiť interiér. Je tam to najlepšie z Range Roveru a ešte pôsobivejšie ako Aston Martin DBX. Je potrebné poznamenať, že toto kožené čalúnenie nazývajú Neva Grey, ale vyzerá skôr ako sivobiela béžová s niekoľkými náznakmi sivého podtónu.

Rovnako ako Mercedes GLS, priestor nad hlavou vám ani zďaleka nechýba bez ohľadu na to, ktoré zo siedmich sedadiel si vyberiete. Tretí rad je voliteľný a použiteľný pre priemerne veľkých dospelých, ale neočakávajte, že budú pohodlné alebo bezproblémové s obmedzeným priestorom na nohy. Krátke cesty by však mali byť viac než tolerovateľné, najmä s takými rozsiahlymi strešnými oknami nad nimi. Kabína v druhom rade nie je taká luxusná a nie je taká prešpikovaná komfortom ako Range Rover.

Hoci balík prémiových zadných sedadiel (4 500 USD) ponúka odnímateľné vankúše opierky hlavy, vyhrievané sedadlá, odnímateľný tablet Samsung na ovládanie funkcií infotainmentu, bezdrôtovú nabíjaciu podložku a dokonca dve zábavné obrazovky (5 000 USD), nemá prvotriedny salónik. sedenia, masážne funkcie alebo dokonca zadné slnečníky, to všetko by ste našli v BMW i7 a Mercedes-Maybach GLS 600. Možno namiesto toho Mercedes plánuje luxusnejší, luxusnejší variant EQS.

Vďaka pridanej praktickosti, schopnosti prepravy pasažierov a vyššej svetlej výške by sme si vybrali SUV pred sedanom. Ak je však dojazd prvoradý alebo ak nemáte prístup k domácej nabíjačke, potom Sedan tieto priority zasiahne lepšie. Potrebujete pútavejšiu jazdu? BMW iX M60 dokáže lepšie vyčarovať úsmev na tvári vodiča. Potrebujete viac luxusu a vybavenia na zadnom sedadle? Namiesto toho vyhľadajte Range Rover. Nech je to už akokoľvek, SUV EQS je stále jedným z najinovatívnejších a najprogresívnejších produktov, ktoré sme použili v zostave Mercedesu, a už sa nevieme dočkať, kým všetky obrazovky, miniaplikácie a vecičky začnú pomaly stekať. k cenovo dostupnejším elektrickým modelom triedy C a E v budúcnosti.

Leave a Comment