Recenzia BMW i7 xDrive60 2023

Rad 7 bol vždy technologickým predvojom BMW a prinášal najnovšie vychytávky a vecičky, ktoré sa následne rozšírili do radu 3 a 5. Posledná generácia radu 7 v roku 2016 debutovala ovládaním gestami, osvetleným panoramatickým strešným oknom, digitálnym príveskom na kľúče s dotykovým displejom zabudovaným vo vnútri a prvotriednou polohou sedadla pre pravého zadného spolujazdca.

Nové BMW i7 2023 má za cieľ urobiť to isté, ale s galvanickým okrajom. Je to plne elektrický variant radu 7, ktorý vedie boj priamo proti Mercedes-Benz EQS, Tesla Model S a Porsche Taycan. Posledné trio malo náskok na trhu luxusných sedanov, zatiaľ čo BMW sa namiesto toho s modelom iX zameralo na segment SUV. Napriek tomu, lepšie neskoro ako nikdy.

Dokonca by ste mohli nazvať i7 nie príliš módne neskoro. Rovnako ako Lewis Hamilton v piatkovom tréningu, i7 je odvážnym kúskom. Použite akékoľvek prídavné mená, ktoré chcete opísať nepríjemný frontend – módny, avantgardný, odvážny – ale nepochybne priťahuje pozornosť, pozitívnu aj negatívnu. Kto to môže povedať? Myslíte si, že jazda v žltom Lamborghini tiež nevyvoláva pohľady závisti a nevraživosti?

Napriek tomu si myslíme, že vďaka zvláštnej kombinácii uhlov a tvarov vyzerá i7 nesúdržný, nedokončený a nedopečený. Zadná časť je atraktívna a majestátna a určite vizuálne výraznejšia ako odchádzajúci rad 7, ale je príliš konvenčná a generická pre vlajkovú loď BMW. Dvojfarebná farba Sapphire Black za 12 000 dolárov prekrytá avanturínovou červenou však vyzerá dobre a je lemovaná pruhom v mieste, kde sa farby stretávajú, napodobňujúci líniu autobusov z modelov Rolls-Royce, ale BMW nie je ručne maľované. Ak sú tieto dvojfarebné laky správne urobené, máme slabé miesto, ako tu a na Range Roveroch a Maybachoch. Za zmienku stojí, že i7 je vzhľadom identický s benzínovým variantom 760i, s výnimkou zadného nárazníka a výfukov. Majú dokonca rovnakú cenovku 147 000 dolárov.

Napriek mätúcej epiderme je to, čo sa skrýva za automatickými dverami, iný príbeh. Toto je nepopierateľne doteraz najmodernejšia a nabitá kabína BMW. Je ešte luxusnejší a dramatickejší ako SUV iX. Masívny svetelný panel sa tiahne po celej šírke kabíny a môže meniť farbu v závislosti od jazdného režimu alebo zvoleného ambientného osvetlenia. A konečne je tu nový dizajn volantu BMW, ktorý má elegantný tvar a ergonomický tvar na držanie. Kožené rukoväte sú stále príliš hrubé a robustné, ale pôsobia masívne a luxusne. Sklamaním je, že signálne stopky majú rovnaký plastový dizajn z roku 2012 a to isté platí pre sólo radlicu „Boost“, ale zvyšok kryštálového rozvádzača je majstrovskou triedou kvality.

Sedadlá považujeme za pohodlnejšie a podpornejšie ako EQS a Taycan, s lepším čalúnením a rozsahom nastavenia vo všetkých oblastiach. A hoci automatické dvere vyzerajú ako trik, prídu vhod a možnosť otvárať a zatvárať všetky dvere jediným stlačením tlačidla v stredovom menu je párty trik, ktorý nikdy neomrzí. Ale odkedy sa s touto myšlienkou spustil cenovo dostupnejší Genesis G90, stal sa menej miliardárskou funkciou.

Keď začiarknete políčka so správnymi možnosťami, vybavenie nechýba. V prípade nášho i7 boli špecifikované možnosti v hodnote 51 000 dolárov, čo zodpovedá jeden a pol Subaru BRZ. Výsledkom je, že všade sú digitálne obrazovky, vpredu aj vzadu. Najväčším lákadlom je 31,3-palcový displej v štýle kina (4 900 dolárov), ktorý je umiestnený na dráhe pod pevnou sklenenou strechou. Je pravda, že je väčší ako náš počítačový monitor a následne blokuje väčšinu výhľadu spredu. Kvalita obrazovky je vo vysokom rozlíšení, zobrazuje živé farby a ostrú grafiku. Pomocou vlastného 5G internetu v aute sme mohli streamovať Netflix a YouTube a využiť 4D audio zážitok, ktorý pridáva basy do sedadiel pre lepšie ponorenie.

Má to však niekoľko nevýhod.

Obrazovka sa vzhľadom na jej značnú veľkosť nedá spustiť, ak sú predné sedadlá príliš vzadu, čo je vždy prípad, keďže mám šesť stôp. Takže si musím nepohodlne skrútiť sedadlo dopredu, aby som mohol použiť obrazovku, ale aj tak sa obrazovka potom ocitne príliš blízko pri zadných pasažieroch. Nakoniec je to skôr zážitok zo stojaceho auta, pretože obrazovka aj tak bráni výhľadu cez zadné okno. Je lepšie zaparkovať auto, zamieriť dozadu, úplne sklopiť sedadlá, zatiahnuť hrubé zadné a bočné rolety pre absolútne súkromie a vychutnať si film. Buď to, alebo si najmeš trpasličieho šoféra.

Namiesto odnímateľného tabletu Samsung od odchádzajúceho radu 7 teraz i7 používa 5,5-palcové pevné dotykové obrazovky na dverných paneloch, ktoré zefektívňujú riadiaci systém. Riadia každú funkciu od polohy sedenia a masáže až po jas svetiel na čítanie. Nepôsobí to ako nezvyklé, aj keď nám to pripadalo ťažkopádnejšie ako skutočné prepínače a tlačidlá. Malo by to však veštiť dobro a udržať i7 plávajúce do niekoľkých nových rokov nadchádzajúcej technológie.

Sedadlo vodiča je rovnako špeciálnym miestom

Prevzatie kormidla i7 a jeho 101,7 kWh lítium-iónovej batérie a duálnych elektromotorov znamená, že máte k dispozícii 536 koní a 549 lb-ft. Štandardom je pohon všetkých kolies a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,7 sekundy. Áno, benzínový model 760i to dosiahne za 4,2 sekundy, no zároveň váži takmer o 400 kg menej a má o niečo väčší krútiaci moment.

i7 je rýchly z linky a ľahký na nohách. Nikdy to nepôsobí letargicky alebo nemotorne a na ľavej strane volantu je dokonca aj radiaca páka Boost, ak by ste niekedy potrebovali niečo dokázať. A je agilný pri otáčaní vďaka adaptívnemu zaveseniu a riadeniu zadných kolies. Podobne ako pri EQS si treba zvyknúť na citlivé reakcie na sklon a vybočenie. Skončili sme prekorigovaním a pretáčaním a museli sme upraviť naše vstupy, aby sme kompenzovali odvážny predok. Myslíme si, že Taycan sa stále cíti najprirodzenejšie a najlepšie klincuje riadenie, ale i7 neizoluje vodiča od cesty tak ako EQS.

I7 sa vznáša po meste s pocitom podobným oblakom, ako keby sa pohyboval po špičkách, neutralizuje všetky malé pohyby pruženia a necháva si všimnúť len malé vertikálne oscilácie. Je to také účinné, že to môže byť spočiatku dezorientujúce. Pridajte k tomu zreteľný pocit zrýchlenia EV, ktoré je okamžité a neprerušované, a neustále trhanie regeneratívneho brzdenia, môže niektorým naivným pasažierom EV spôsobiť nevoľnosti.

A potom sa dostávame k rozsahu

Tvrdí sa, že i7 xDrive60 prejde 517 km na jedno nabitie, zatiaľ čo dojazd, ktorý sme pozorovali, bol bližšie k 405 km v dôsledku viacerých faktorov, ako je slušná jazda po diaľnici, chladné počasie s teplotou 0 stupňov Celzia, ktoré ovplyvňuje silu batérie a fakt, že sme si večne nechali zapnuté vyhrievané sedadlá a volant. V porovnaní s tým Porsche Taycan 4S má dojazd 320 km a Mercedes-Benz EQS 580 547 km, no zdá sa, že posledné dva majú lepší odhad dojazdu, ktorý sa počas jazdy zmenšoval presnejšie.

BMW i7 je technologickou výkladnou skriňou v čisto elektrickom priestore. Aj keď si nemyslíme, že bude taký populárny alebo taký dobre prijatý ako Mercedes EQS alebo Porsche Taycan, nemožno poprieť pozornosť, ktorú získal. Zadná zábavná obrazovka otvára oči, no zároveň má dosť obmedzenú funkciu, no oceňujeme odvážny prístup BMW ponúknuť niečo jedinečné. To isté platí pre výplne zadných dverí a automatické dvere. Ako každé moderné BMW je jazdná dynamika vynikajúca a riadenie i7 je skutočne zábavné, pretože neizoluje vodiča od vzrušenia z cesty. Je to odvážne vyhlásenie pre odvážnu značku v odvážnom segmente a nemôžeme sa dočkať, až uvidíme, ako sa všetky tieto nové vychytávky dostanú do zvyšku radu BMW.

Leave a Comment