Recenzia Jeep Grand Cherokee 4xe 2023

Plug-in hybridné elektrické vozidlá (PHEV) existujú už pomerne dlho. Dodávajú sa s konvenčným spaľovacím motorom a sú podporované elektromotorom a batériou, ktoré ponúkajú dvojciferný rozsah jazdy bez emisií. A keď sa batéria vybije, motor jednoducho prevezme riadenie. Pracujú tiež v tandeme z dôvodov efektívnosti a výkonu. Bez obáv z dosahu, bez stresu a bez potreby rýchleho nabíjania. Je to populárny spôsob pohonu medzi luxusnými SUV s PHEV ponúkanými na BMW X5, Volvo XC90, Range Rover Sport, Lexus NX a dokonca aj na MINI Countryman.

Najnovšie do skupiny pribudol Jeep Grand Cherokee 4xe

Hoci sú k dispozícii aj pohonné jednotky V6 a V8, cieľom 4xe je byť najefektívnejším zo skupiny, ponúkať 42 km dojazdu len na elektrický pohon a masívnu palivovú nádrž, ktorá zvyšuje celkový dojazd na takmer 800 km.

4xe je poháňaný 2,0-litrovým preplňovaným štvorvalcovým motorom, ktorý sám o sebe poskytuje výkon 270 koní a 295 lb-ft. V spojení s elektromotorom a 14,0 kWh lítium-iónovou batériou produkuje 4xe celkový výkon 375 k a 470 lb-ft prostredníctvom 8-stupňovej automatickej prevodovky a pohonu všetkých kolies.

S plnou batériou je zrýchlenie slušné, ale necíti sa tak silné, ako naznačuje tvrdenie o hmotnosti 470 lb-ft. Je to pravdepodobne kvôli pohotovostnej hmotnosti bravčového mäsa 2 435 kg. V plne elektrickom režime je ťah vpred ešte letargickejší a zaručuje prebudenie motora pre rýchlejšie manévre na diaľnici alebo pri trojciferných rýchlostiach. Grand Cherokee je živší v iterácii poháňanej motorom V6, pretože sa nezdá, že by elektromotor dopĺňal nedostatok dvoch valcov.

Prechod medzi motorom a elektrinou tiež nie je taký bezproblémový, ako by som dúfal. Pri prepínaní medzi týmito dvoma režimami sme zažili trhanie a drsnosť, ale myslíme si, že len niekoľko softvérových revízií by tieto zauzlenia malo zmierniť. A štvorvalec nevydáva práve lichotivý zvuk, keď sa zapojí, bije ako diesel pri studenom štarte a nehodí sa k luxusnej atmosfére Grand Cherokee.

S plnou batériou sme dosiahli priemerný elektrický dojazd 35 km v jednocifernom kanadskom počasí – nie príliš ďaleko od oficiálnych 42 km. Len s benzínovým motorom sme dosiahli výnos 14,5 l/100 km, čo nie je tak úsporné vzhľadom na to, že V8, ktorý sme mali pred niekoľkými mesiacmi, nebol príliš ďaleko od tohto čísla. Očakávame však, že väčšina kupujúcich ho bude mať vždy zapojený cez noc, čím sa toto číslo stane sporným.

Po hnacej prednej časti je jazda krehkejšia, ako by som od podvozku zaťaženého vzduchovým pružením čakal. 18-palcové pneumatiky prenášajú menšie vertikálne oscilácie smerom nahor do sedadla, zatiaľ čo tie veľké účinnejšie neutralizujú. 4xe je pohodlné zariadenie a kompetentný bojovník na cesty, ale Mercedes GLE a BMW X5 ho vyradili z parku, pokiaľ ide o dodržiavanie pravidiel cestnej premávky.

Treba poznamenať, že brzdy sú dobré a prepínateľná funkcia regeneratívneho brzdenia funguje mimoriadne dobre, zachytáva každú uncu energie a rýchlo ju odvádza späť do batérie. Nie je dostatočne silný na jazdu s jedným pedálom a nie sú k dispozícii žiadne úrovne regenerácie, ale má nízku krivku učenia a je dostatočný na zníženie namáhania pravej nohy.

Exteriérom a interiérom sa 4xe nelíši od štandardného Grand Cherokee

Je to jeden z najlepšie vyzerajúcich Jeepov k dnešnému dňu so športovým ikonickým, no modernizovaným vzhľadom, ktorý zostáva verný svojmu dizajnovému podpisu. Nebol by to Jeep bez mriežky so siedmimi otvormi a línie sú tentoraz čistejšie, no zároveň dostatočne svalnaté na to, aby prinútili istú prítomnosť na ceste.

Vnútri je nabité funkciami a elektronikou, a hoci rozvádzačom a panelom chýba luxusný tvar a povrchová úprava, ktoré si tento segment vyžaduje, Jeep neustále poskytuje výnimočný systém používateľského rozhrania. Informačný a zábavný systém UConnect je plynulý, bez oneskorenia a funguje rovnako hladko ako najnovší iPhone. Jeep sa tiež vedome snažil zachovať skutočné tlačidlá a číselníky. Oceňujeme túto nedostatočnú závislosť od digitálnych nehnuteľností, vďaka čomu je každá interakcia užívateľsky prívetivá a krivka učenia je nízka.

K dispozícii sú 10,1-palcové displeje pre združený prístroj a stredovú obrazovku a prvý segmentový 10,25-palcový dotykový displej na prístrojovej doske na strane spolujazdca. Je to podobné tomu, čo majú vo Ferrari a Porsche Taycan, a aj keď sa to môže zdať ako trik, ponúka veľa pohodlia pre vstupy cestujúcich.

Grand Cherokee poháňaný motorom V6 je stále naším výberom pre svoje ušľachtilejšie jazdné správanie, ale 4xe si stále vyžaduje bližší pohľad pre tých, ktorí nemajú dlhé dochádzanie do práce alebo pre tých, ktorí môžu naplno využiť skromný, ale situačne efektívny elektrický dojazd. V8 je príťažlivý vojnový bubon pre tých, ktorí požadujú okamžitý výkon a príliš sa neobávajú spotreby paliva. Lepšie príliš veľa možností ako príliš málo a teraz je tu aspoň Grand Cherokee, ktorý sa hodí pre každý typ SUV bkupujúci, vrátane tých, ktorí chcú znížiť svoju uhlíkovú stopu.

Leave a Comment