Recenzia Jeep Wagoneer Series II 2023

Jeepu už nejaký čas chýba riadny konkurent v trojradovom priestore pre pasažierov, takže jeho konkurenti ako GMC Yukon, Infiniti QX80, Toyota Sequoia a dokonca aj familiárny Dodge Durango si musia utrieť trhový podiel. Ale nie viac. Tí, ktorí chcú prepraviť okolo ôsmich pasažierov s veľkou dávkou luxusu, pohodlia tvorov a cenovkou pod 100 000 dolárov, už nebudú musieť čakať.

Jeep ho ponúka v dvoch príchutiach

Wagoneer (80 995 USD) a Grand Wagoneer (106 290 USD). Ako naznačujú názvy a ceny, Grand Wagoneer je drahší a luxusnejší variant toho istého SUV s viacerými funkciami a vybavením. Našu recenziu si môžete prečítať tu. Teraz však testujeme skromnejší model Wagoneer, ktorý stojí o 25 000 až 45 000 dolárov menej v závislosti od výbavy, no ani v základnom modeli série II to nikdy nevyzerá ako zbytočná voľba.

Aspoň zvonku určite nie. Jeepu sa podarilo zmodernizovať svoj dizajnový podpis do elegantného, ale tvarovaného balenia. Všimnite si, ako nikde na Wagoneeri nie sú žiadne odznaky Jeep – jednoznačne sa snažia presadiť rad Wagoneer ako samostatnú a výraznú luxusnú ponuku. Dokonca aj webová stránka je iná: wagoneer.ca. Jediným miestom, kde by ste našli odznak Jeep, je stredová dotyková obrazovka pri štartovaní. Okrem toho je tiež dosť ťažké ho odlíšiť od Grand Wagoneer okrem chrómovanej prednej masky.

Interiér je luxusnejší a lepšie zostavený ako Dodge Durango

Hladká koža je omotaná okolo volantu a aj keď sa plasty množia, sú lesklé, čierne a presvedčivo prémiové. Nie je tu liberálne použitie drevenej dyhy ako v Grand Wagoneer a chýba mu armáda digitálnych obrazoviek (mnohé z nich sú stále voliteľné), ale Jeep zjavne nechcel hrať hru prehnanosti a namiesto toho sa držal náležitosti a vykonal ich dobre. Veríme, že kupujúci si toho nájde viac než dosť.

Sedadlá sú vynikajúco čalúnené a ponúkajú vysokú a impozantnú pozíciu, aby ste sa mohli ponoriť do rozsiahleho výhľadu spredu. Pekne umiestnená lakťová opierka zaisťuje optimálne pohodlie, aj keď parapet nie je plochý ani dostatočne široký, aby si pohodlne opieral druhú ruku ako v Range Roveri. Je potrebné poznamenať, že sme zistili, že mnohé z jazdných pomôcok fungovali slušne, aj keď funkcia Active Lane Management by mohla priniesť určité zlepšenie. Stále prepletá SUV zo strany na stranu, od jazdného pruhu po značku jazdného pruhu, namiesto toho, aby udržiaval vozidlo v strede jazdného pruhu. Zdá sa, že koriguje riadenie, až keď už prekročíte čiary.

Čo nás na Wagoneeri najviac prekvapilo, bolo jeho uhladené a jemné jazdné správanie. Možno je to ošípané SUV s hmotnosťou 2 807 kg, no je vybavené 5,7-litrovým motorom V8 s prirodzeným nasávaním, ktorý ho udržiava motivovaný výkonom 392 k a krútiacim momentom 404 lb-ft. Nemyslíme si, že by sa tu darilo niečomu menšiemu ako V8 a jeho ťažná kapacita 4 535 kg (10 000 libier) je pôsobivá. Motor je podporovaný hybridným systémom e-torque, ktorý vylepšuje prechody medzi hnacím ústrojenstvom a 8-stupňovou prevodovkou a výsledkom je, že pri akcelerácii pôsobí živo, no nezaťažuje vás tak ako Range. Preplňovaný V8 Rover.

Pri každom ubratí plynu vydáva výdatný zvuk výfuku a znie lepšie ako konkurenčné radové šesťvalce a hybridné štvorvalce. Tí, ktorí chcú viac výkonu, budú musieť namiesto toho prejsť na Grand Wagoneer s jeho silnejším 6,4-litrovým motorom V8. Za zmienku stojí, že radový šesťvalec s dvoma turbodúchadlami prezývaný Hurricane príde do zostavy Wagoneer neskôr v tomto roku, ale nemyslíme si, že dosiahne lepšiu spotrebu paliva ako našich 16,8 l/100 km s Wagoneerom. V každom prípade V8 nevyžaduje prémiové 91-oktánové palivo a prichádza s deaktiváciou valcov, aby sa ďalej šetrilo palivo pri nízkych požiadavkách na výkon.

Wagoneer jazdí mimoriadne dobre, pomáha mu adaptívne vzduchové odpruženie a veľké 22-palcové topánky obalené celoročnou gumou Goodyear Eagle Touring. Je pekne tlmený so zameraním na pohodlie, neutralizuje malé aj veľké pohyby pruženia lepšie ako Grand Cherokee, ale nie je ani zďaleka taký účinný ako Land Rover Defender. V žiadnom prípade to nie je nemotorné a nevykazuje žiadne také plávajúce správanie podvozku pri narážaní na nerovnosti a výmoly. Wagoneer neustále zostáva zasadený a bezpečný.

Má aj offroadové schopnosti, ale toto sme nemohli otestovať

Aj keď sme zažili niekoľko silných snehových búrok a dokonca aj bez zimných pneumatík, Wagoneer mal úžasnú priľnavosť vďaka svojim šikovným systémom riadenia trakcie a stability a ABS. Je tiež zaujatý pohonom zadných kolies, čo znamená, že rotácii môžete pomôcť pridaním viac plynu. Dalo nám to veľa dôvery v týchto nepriaznivých poveternostných situáciách, čo nás prinútilo premýšľať, o koľko lepšie by to bolo so skutočnými zimnými pneumatikami.

Grand Wagoneer stojí za peňažnú prémiu s jeho výkonnejším motorom V8, excel Vďaka lešteniu kabíny a liberálnemu použitiu dreva a chrómového dizajnu je však Wagoneer už tak dobre vybavený, že získate osem desatín zážitku za zlomok ceny. Po pravde, väčšina z toho, čo Grand Wagoneer ponúka, je vizuálnej a estetickej povahy, ale neváhali by sme odporučiť ani jeden ako luxusného spoločníka na prepravu ľudí.

Leave a Comment