Recenzia Mercedes-Benz C 300 4MATIC Sedan 2023

Zatiaľ čo väčšina produktov Mercedes v priebehu rokov zmäkla, myslíme si, že nová Trieda C 2022 sa stala ostrejšou a lepšie vyzerajúcou. Je o niečo dlhší a o niečo širší ako predtým, ale pôsobí dospelejšie a má zúženú siluetu. V zadnej časti vidíme veľa Alfy Romeo Giulia a skrčený, špicatý nos nás núti pomýliť si prednú časť so štvordverovým kupé CLS. Skvele vyzerá aj v čiernej farbe, doplnenej o zložité malé detaily, ako je záplava chrómových hviezd zapustených do prednej mriežky. Myslíme si, že je to doteraz najlepšie vyzerajúca trieda C.

Hromada chvály patrí aj interiéru

Môže to byť množstvo obrazoviek, a hoci kvôli tomu stráca určitú funkčnosť a použiteľnosť, je to technická cesta, vďaka ktorej Alfa Romeo Giulia a Audi A4 vyzerajú nahé a nevybavené. A milujeme, ako všetky technológie vždy prúdia po prúde od vlajkovej lode. V tomto prípade sa všetky vecičky a vychytávky z triedy S sem dostali do kompaktnejšieho a menej lesklého balenia.

Masívna 12,3-palcová obrazovka vodiča je doplnená o 11,9-palcovú stredovú obrazovku, ktorá je namontovaná na výšku podobne ako v Tesle Model S – v skutočnosti sme zistili, že je lepšie integrovaná do stredovej konzoly ako Tesla. Nehovoriac o tom, že definícia pohľadu kamery je smiešne ostrá a jasná. Stredový odkladací priestor s vysúvacím krytom nám stále vadí a ergonomicky neporiadok, no vo vnútri už ukrýva slušný úložný priestor. Aj keď sme kryt zatvorili len zriedka, pretože sa pod neho nič nezmestí.

Volant je príjemný na pohľad a interakciu, obsahuje hmatové dotykové plochy pre všetky tlačidlá, ktoré fungujú dobre, ale nie sú také intuitívne ako skutočné tlačidlá, a pri rýchlej jazde a energickom otáčaní volantom ich náhodne spúšťame. A bohužiaľ, veľa z kritiky a nedostatkov, ktoré sme spomenuli pri triede S, sa dostalo aj sem. Nedostatok drážok na týchto lesklých čiernych plastových paneloch tlačidiel, ako napríklad pamäťové sedlo, znamená, že je ťažké ich presne stlačiť, takže nevieme, čo sme stlačili, kým sa to neaktivuje. Je to trochu prehliadnutie, pretože Mercedes vo všeobecnosti tieto ergonomické nedostatky odstraňuje. Napriek tomu rozvádzač pôsobí mimoriadne luxusným dojmom a koža je vynikajúca – nič, čo by sa vymykalo halo produktu, ktorý stojí dvojnásobok.

Trieda C je v súčasnosti k dispozícii iba v jednej špecifikácii, a to C 300 4MATIC. Využíva 2,0-litrový preplňovaný štvorvalec spárovaný so 48-voltovým mild hybridným systémom, ktorý pomáha pri uľahčovaní hodvábne hladkého štartovania, rýchleho radenia prevodových stupňov a umožňuje zotrvanie mimo motora pri nízkych nárokoch na výkon. Poskytuje zdravých 255 koní a krútiaci moment 295 lb-ft prostredníctvom 9-stupňovej automatickej prevodovky a zrýchli z 0 na 100 km/h za šesť sekúnd.

Turbo-štvorka je celkovo hladká a leštená, aj keď nie je taká silná, ako naznačuje výkon. Dochádza k určitému oneskoreniu turba a prevodovka je ľahko zachytená, keď je privolaná k ťahu pri cestovných rýchlostiach, ale prevodovka vo všeobecnosti drží krok a radí s rozhodnosťou, keď ju necháte v automatickom režime. Zošliapnite pedál silnejšie a turbo-štvorka sa cíti pútavo, ale nie je o čom písať. Motor neznie skvele ani pri zvýšených otáčkach a okolo akustických hrán je trochu drsný, niekedy mrnčí ako diesel na studených voľnobehu. Máme pútavejší čas s využitím svalnatejších BMW 330i a Alfa Romeo Giulia so štyrmi turbomotormi. Brzdy sa tiež ťažko modulujú, čo má za následok menej než hladké zastavenie. Sú silné, ale nelineárne s trochou mŕtvej zóny v počiatočných 10% pedálu. Stačí byť viditeľný a odvádza nás od inak pevného disku.

Nie je to však len pohonné ústrojenstvo, ktoré preferuje laxnejšiu snahu

Mäkko vyladené tlmiče a podvozok znamenajú, že C 300 stále jazdí ako loď s množstvom nakláňania karosérie a nedostatočnou priľnavosťou prednej časti, keď ho tlačíte v zákrutách vysokou rýchlosťou. Ľahko mení smer, ale nie s vervou a istotou, ktorú chcete pri zdolávaní spiatočky. Očividne nebol vyladený na tento druh povinnosti a pomýlil sa na pohodlnej strane dynamického spektra, uprednostňoval maznanie sa s pasažiermi pred vrcholmi. Na kaňonovej ceste by sme si vybrali ostatných, ale na dlhej ceste alebo dochádzaní po náročnom dni v práci je to Mercedes.

Ale predtým, než túto recenziu uzavrieme, porozprávajme sa o jednom z najviac prehliadaných aspektov automobilového priemyslu – prívesku na kľúče. Mnoho výrobcov automobilov neberie toto príslušenstvo veľmi vážne, pretože je to len malá (bez slovnej hry) časť vlastníctva auta, no veríme, že je nevyhnutné pripevniť drahú a esteticky príjemnú kľúčenku, najmä ak slúži ako vstupná brána do luxusné vozidlo. Je to prvý bod interakcie s novým nákupom a chcete, aby stelesnil étos vozidla. Mercedes mal vždy jedny z najviacohromujúci dizajn príveskov na kľúče.

Predchádzajúce generácie kľúčov boli vynikajúce a ponúkali krásne dizajnové kúsky z kovu a plastu, ktoré si majitelia môžu nechať vo vrecku a hrdo prezentovať svoje vlastníctvo značky auta. BMW to robí dobre aj s obeliskom v tvare noža a to isté platí pre Audi a Ferrari. Nissan, nie tak veľmi. Pozrite sa na kľúčenku pre R-35 GT-R, športové auto za 130 000 dolárov, ktoré zdieľa rovnaký plastový neporiadok ako Micra za 20 000 dolárov. Spôsob, ako dosiahnuť, aby sa vaše šesťčíslie cítili dobre strávené.

Vráťme sa však k triede C, pretože sa zdá, že Mercedes vzal stránku od Maserati a použil kovový dizajn pre ich prívesok na kľúče, vďaka čomu je ťažký a masívny. V čiernych oblastiach používa tvrdý plast namiesto lesklého druhu, ktorý dostanete v triede E a S, ale sotva to ruší zmysel pre príležitosť, ktorú poskytuje. To máme radi. Doprajte si ohromujúci dobrý vzhľad, elegantný luxusný interiér požičaný z Triedy S a efektívnu hnaciu sústavu a dá sa s istotou povedať, že trieda C teraz stanovuje nový štandard C pre kompaktné luxusné sedany.

Leave a Comment